Poznaj Polskę – Wycieczka w Bieszczady
#Poznaj Polskę
Wycieczka w Bieszczady
W pierwszym dniu naszej trzydniowej wycieczki (4,5,6 maj) w Bieszczady dotarliśmy przed południem do pięknego Krosna, miasta położonego w województwie podkarpackim. Zachwycaliśmy się pełną precyzją pracą z gorącej masy szklanej mistrzów szkła w „Hucie szkła”. Oglądaliśmy piękne wyroby, eksponaty szklane w muzeum współczesnego szkła artystycznego.
Następnie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przeniosło nas w czasie… Etnocentrum to nowoczesna placówka łącząca w sobie charakter muzeum i domu kultury, przybliżająca bogatą kulturę i tradycje ziemi krośnieńskiej. Poprzez interaktywne zajęcia dowiedzieliśmy się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców tej ziemi. Dzieci brały też udział w warsztatach rękodzielniczych, wybranych z bogatej oferty. Zwiedzając Etnocentrum mogliśmy skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury. Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przenieśliśmy się do dawnego świata, a wszystko to w scenerii dawnego peronu kolejowego. „Modnisie” (strojnisie) mogli poprzebierać się w „wirtualnej przymierzalni” strojów ludowych.
Drugi dzień był pełen wrażeń, cudownych krajobrazów, pięknych widoków na ścieżkach bieszczadzkich szlaków. Ze szczytu góry Jawor roztacza się piękny widok na Jezioro Solińskie i tamę. Jezioro to obecnie największy sztuczny zbiornik retencyjny w Polsce, utworzony przez spiętrzenie wód Sanu oraz Solinki. Spacer był malowniczymi ścieżkami, obserwowaliśmy przyrodę, która brudziła się po zimowych miesiącach. Przewodnik umiał zainteresować każdą roślinką, pięknie przekazywał swoją bogatą wiedzę o każdym „żywym organizmie” na szlaku.
Bieszczady, w tym rejon Polańczyka to okolica bardzo silnie związana z prawosławiem. Wschodnia forma chrześcijańska bardzo mocno przenika się tutaj z kościołem powszechnym. Podziwialiśmy więc wiele cerkwi, pięknie wkomponowanych w bieszczadzki krajobraz.
W drugim dniu odwiedziliśmy też wieś Komańcza, która w latach 1955-56 była miejscem odosobnienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Sióstr Nazaretanek. Zwiedziliśmy tu izbę poświęconą pamięci kardynała, oglądaliśmy liczne pamiątki po nim. Droga do klasztoru i teren wokół to miejsce, gdzie można swobodnie spacerować i podziwiać piękno przyrody.
Trzeci dzień to atrakcje Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Sanocki skansen jest największym etnograficznym muzeum w Polsce. Prezentuje kulturę ludową, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne Bojków, Łemków, Pogórzan chroniąc przed zapomnieniem wyróżniający dorobek i odrębności kulturowe dawnych mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Oglądaliśmy meble, sprzęty domowego użytku, naczynia, stroje, narzędzia, trudno całe bogactwo tego muzeum wymienić.
Na koniec wycieczki przenieśliśmy się kolejny raz w przeszłość, konkretnie w początki XIX wieku, a dokładniej do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Jest to kopalnia nadal działająca. W muzeum zachowały się 2 oryginalne szyby naftowe. Spacerując alejkami oglądaliśmy unikatowe urządzenie związane z przemysłem rafineryjnym i gazowniczym. We wnętrzu budynków przenosiliśmy się w czasie ,a to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.
Leave a Comment