Zasady rekrutacji
INFORMACJA
DOTYCZĄCA REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY2021/2022
DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓWPRZEDSZKOLNYCH
W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ KLASPIERWSZYCH PUBLICZNYCH SZKÓŁPODSTAWOWYCH,
DLA KTÓRYCH ORGANEM PROWADZĄCYM JEST
GMINANOWE BRZESKO
Podstawyprawne:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t.j.: Dz.U. z 2020r. poz. 910 z późn. zm.),
- Uchwała Nr XXIV/142/2017 RADY MIEJSKIEJ Nowe Brzesko z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie: określenia kryteriów naboru wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego poz. 1480)
- Uchwała Nr XXIV/141/2017 RADY MIEJSKIEJ Nowe Brzesko z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie: określenia kryteriów postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego poz. 1479)
- Zarządzenia nr 5/2021 Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Brzesko z dnia 21 stycznia 2021r. w sprawie określenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko.
PUBLICZNE PRZEDSZKOLA I ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W PUBLICZNYCH SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających ww. warunek niż wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t.j.: Dz.U. z 2020r. poz. 910 z późn. zm.), tzw. kryteriaustawowe:
- wielodzietność rodziny kandydata,
- niepełnosprawność kandydata,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Każde z wyżej wymienionych kryteriów ma jednakową wartość, zgodnie z art. 131 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe.
Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych – art. 150 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 426 z późn. zm.),
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 821 z późn. zm.).
Dokumenty składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020r. poz. 256 z późn. zm.) odpisu lub wyciągu z dokumentu, a także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Uwaga:
- wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 4 pkt 42 ustawy – Prawo oświatowe),
- samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w seperacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy – Prawo oświatowe),
- przez rodziców należy przez to rozumieć również prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem, jak również rodzica (opiekuna) samotnie wychowującego dziecko.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący w Uchwale Nr XXIV/142/2017 RADY MIEJSKIEJ Nowe Brzesko z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie: określenia kryteriów naboru wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego poz. 1480)
Kryteria dla drugiego etapu rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych wraz z przypisaną im liczbą punktów:
- Oboje rodzice kandydata pracują:
- wykonują pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej
- prowadzą gospodarstwo rolne,
- prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
2. Oboje rodzice studiują w trybie dziennym
10 punktów.
—————————————————————————————————————————–2. Jeden z rodziców kandydata pracuje:
- wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej,
- prowadzi gospodarstwo rolne,
- prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą
5 punktów.
—————————————————————————————————————————-
- Rodzeństwo kandydata jest już wychowankiem przedszkola, oddziału przedszkolnego, do którego ubiega się kandydat.
- punkty.
—————————————————————————————————————————–
- Miejsce zamieszkania w obwodzie szkoły podstawowej na terenie którego prowadzone jest przedszkole lub oddział przedszkolny do którego ubiega się kandydat.
- punkty.
————————————————————————————————————————————
- Kandydat w danym roku kalendarzowym podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
8 punktów.
————————————————————————————————————————————
- Kandydat w danym roku kalendarzowym w którym odbywa się rekrutacja ukończy 5 lat
- punkty.
————————————————————————————————————————————
Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia spełniania kryteriów, o których mowa powyżej, są odpowiednio:
- Zaświadczenia
- zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę w dacie okresu rekrutacyjnego,
- nakaz płatniczy lub zaświadczenie z Urzędu Gminy o prowadzeniu gospodarstwa,
- poświadczenie prowadzenia działalności gospodarczej (wydruk ze strony www.firma.gov.pl)
- Zaświadczenie z uczelni wyższej,
- Pisemne oświadczenia rodzica (rodziców) kandydata o miejscu zamieszkania, zawierające klauzulę, o której mowa w art. 150 ust. 6 w związku z ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Nowe Brzesko mogą być przyjęci do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, jeżeli po przeprowadzeniu drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami w tym publicznym przedszkolu, tym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem Gminy Nowe Brzesko przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne, według zasad ogólnych.
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych zostały określone Zarządzeniem Nr 5/2021 Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Brzesko z dnia 21 stycznia 2021r. w sprawie określenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko. (załącznik nr 1 do zarządzenia).
W przypadku kontynuowania wychowania przedszkolnego składa się Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2021/2022
W innym przypadku składa się załącznik nr 3 – Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego.
Procedura odwoławcza.
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor publicznego przedszkola, publicznej szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
art. 158 ust. 6-9 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020r. poz. 910 z późn. zm.)
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola, szkoły.
KLASY PIERWSZE PUBLICZNYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Do klasy I publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci zamieszkałe w tym obwodzie. Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący w Uchwałę Nr XXIV/141/2017 RADY MIEJSKIEJ Nowe Brzesko z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie: określenia kryteriów postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego poz. 1479)
Kryteria dla rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych wraz z przypisaną im liczbą punktów:
- Kandydat uczęszczał do oddziału przedszkolnego lub przedszkola wchodzącego w skład szkoły lub zespołu – 10 pkt.
- Rodzeństwo kandydata realizuje obowiązek wychowania przedszkolnego lub obowiązek szkolny w oddziale przedszkolnym, przedszkolu lub szkole /zespole/ o przyjęcie do której kandydat się ubiega – 7 pkt.
- Rodzic lub rodzeństwo kandydata jest absolwentem danej szkoły – 5 pkt.
- Kandydat zamieszkuje na terenie Gminy Nowe Brzesko – 7 pkt.
- Odległość od miejsca zamieszkania dziecka do szkoły, w której składany jest wniosek jest mniejsza lub równa niż odległość do szkoły obwodowej – 6 pkt.
Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia spełniania kryteriów, o których mowa powyżej, są odpowiednio jedynie oświadczenia zawierające klauzulę, o której mowa w art. 150 ust. 6 w związku z ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych zostały określone Zarządzeniem Nr 5/2021 Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Brzesko z dnia 21 stycznia 2020r. w sprawie określenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowe Brzesko. (załącznik nr 2 do zarządzenia).
W przypadku zgłoszenia ucznia do klasy pierwszej którego miejsce zamieszkania jest zgodne z obwodem szkoły wypełnia się załącznik nr 4 – Zgłoszenie ucznia do klasy I szkoły podstawowej obwodowej.
W przypadku zgłoszenia ucznia do klasy pierwszej którego miejsce zamieszkania nie jest zgodne z obwodem szkoły wypełnia się załącznik nr 5 – Wniosek o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej, ucznia zamieszkałego poza obwodem tej szkoły.
Procedura odwoławcza.
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznej szkoły podstawowej.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznej szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor publicznej szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznej szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
– art. 158 ust. 6-9 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020r. poz. 910 z późn. zm.)
Postępowanie rekrutacyjne do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można uzyskać:
- Sekretariat Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Mniszowie,
Mniszów 4,32-120 Nowe Brzesko:
tel.: 12 386 10 86, e-mail: sp.mniszow@wp.pl, http://spmniszow.szkolnastrona.pl/
- Sekretariat Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Sierosławicach, Sierosławice 53, 32-120 Nowe Brzesko:
tel.: 12 385 23 08, e-mail: sekretariat@sieroslawice.pl, http://www.sieroslawice.pl/
- Sekretariat Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Nowym Brzesku,
ul. Krakowska 29, 32-120 Nowe Brzesko:
tel.: 12 385 03 66, e-mail: zpsgnowebrzesko@interia.pl, http://spnb.pl/
- Przedszkole Samorządowe Zespół Przedszkolno-Szkolny w Nowym Brzesku,
ul. Krakowska 78, 32-120 Nowe Brzesko
tel.: 12 385 21 07, przedszkolenb@poczta.onet.pl, http://przedszkolenowebrzesko.przedszkolowo.pl/
- Miejsko-Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Nowym Brzesku
Ul. Krakowska 44, 32-120 Nowe Brzesko
Tel.: 12 385 01 56, oswiata.kierownik@nowe-brzesko.pl, https://bip.malopolska.pl/mzeszkol/Article/id,187004.html
Leave a Comment