WARSZTATY FILMOWE
WARSZTATY FILMOWE to tytuł projektu realizowanego przez uczniów i nauczycieli gimnazjum w Nowym Brzesku i w Sierosławicach. Projekt rozpoczął się 6 czerwca i trwał do 14 października 2016 roku. Jest on współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie oraz Województwo Małopolskie.
Głównym celem projektu było stworzenie możliwości rozwijania naszych zainteresowań filmem i fotografią.
Celami szczegółowymi były:
- nabycie umiejętności nagrywania filmów w animacji poklatkowej,
- poszerzenie zainteresowań filmem i fotografią,
- rozwijanie twórczej inicjatywy i wiary we własne możliwości,
- propagowanie pożytecznego i ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu,
- integracja młodzieży gimnazjalnej ze szkoły w Nowym Brzesku i Sierosławicach.
A oto opis tego, co robiliśmy przez pawie 5 miesięcy.
Pierwsze spotkanie odbyło się 8 czerwca. Prowadziła je pani Katarzyna Porębska. Uczestnicy projektu zapoznali się z filmami, których przewodnim mottem było „REŻYSERIA – Najważniejsza rzecz w filmie”; zaprezentowany został film dokumentalny pt „Głowy”. Następnie odbyła się prelekcja prowadzona przez pana Łukasza Żelichowskiego, który mówił o dźwięku w filmie. Dźwięk, podobnie jak warstwa wizualna, poddawany jest głębokiej ingerencji montażowej. Pan Łukasz zwrócił uwagę na sposób i cel montowania dźwięku. Prelekcja umożliwiła zrozumienie złożoności konstrukcji filmowej oraz pokazała, jak ważne są efekty specjalne oraz ścieżki dźwiękowe.
Na sobotnich warsztatach 18 czerwca odbyła się gra w kalambury filmowe, a uczestnicy zgadywali nagrane przez siebie dźwięki. Odbyła się też projekcja filmu amerykańskiego pt. „Szósty zmysł”. Po filmie, zgodnie z założeniami, dyskusja dotycząca filmu.
21 czerwca uczestniczyliśmy w Festiwalu Filmowym Kinolub w Krakowie. Była to filmowa podróż po wszystkich zakątkach świata. W programie festiwalu znajdowały się pokazy filmów z całego świata, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe i konkurs filmów amatorskich. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Stresujące przygody Pudłogłowego i Okrągłogłowego” Bohaterowie filmu trafili do świata zanieczyszczonego, gdzie musieli stawić czoła wielu przeciwnościom, takim jak bezrobocie czy bezduszna biurokracja. Po projekcji filmu odbyła się prelekcja i dyskusja, w której bardzo aktywnie uczestniczyliśmy.
28 czerwca rozpoczęło się „ Wakacyjne Lato Filmowe w Nowym Brzesku”.
Pierwszy film, jaki obejrzeliśmy to „Krzyk” – amerykański horror filmowy z podgatunku slasher w reżyserii Wesa Cravena. Film, oprócz horroru, łączył w sobie także elementy pastiszu oraz filmu kryminalnego. Ten film to już klasyka,choć praktycznie dająca coś nowego, taki młodzieżowy horror. Dobre aktorstwo,niesamowity klimat, wciągający i zaskakujący finał, dobra muzyka.
W nocy z 1 na 2 lipca w Domku Parafialnym w Nowym Brzesku odbyła się Noc Filmowa. Obejrzane filmy to „Blair Witch projekt” – o trójce studentów, którzy wyruszają z kamerą w głąb lasu w poszukiwaniu śladów przerażającej wiedźmy, „Zielona mila” – w którym emerytowany strażnik więzienny opowiada o niezwykłym mężczyźnie, niewinnie skazanym na śmierć za zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek, „Zmierzch” o Isabelli Swan, szukającej swego miejsca w świecie. Poznając przystojnego, błyskotliwego i intrygującego Edwarda Cullena nie zdaje sobie sprawy, że znajomość ta wstrząśnie jej życiem i zmieni je na zawsze.To zrealizowana z rozmachem historia o zakazanym, burzliwym i niebezpiecznym romansie.Zakończeniem nocy była nowa odsłona przygód genialnego detektywa Sherlocka Holmesa i jego oddanego przyjaciela dr Johna Watsona.
31 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Wakacyjne Lato Filmowe w Nowym Brzesku, na którym oglądaliśmy film „Gnijąca panna młoda” Tima Burtona – film animowany z 2005 roku, tworzony tzw. metodą poklatkową. Wszystkie role odgrywają lalki z mechanizmem przekładniowym. Victor przypadkiem oświadcza się nieżyjącej dziewczynie. Nieboszczka zabiera młodzieńca ze sobą do świata zmarłych, by go poślubić…
23 września pojechaliśmy do kina studyjnego „Agrafka”, tam uczestniczyliśmy w warsztatach filmowych pt. „SCENARIUSZ – Podstawa każdej opowieści”. Zaprezentowano nam niemy film pt. „Gorączka złota.” Większość z nas oglądała pierwszy raz film tego rodzaju. Ta niezwykle barwna chaplinowska komedia stała się inspiracją dla naszych animowanych filmów o gminie.
30 września wysłuchaliśmy prelekcji pt – „ZDJĘCIA – Sztuka operatorska” oraz obejrzeliśmy klasykę komedii „Pół żartem pół serio” z nieśmiertelną Marylin Monroe w roli głównej. Błyskotliwe dialogi, zabawne gagi były podstawą do krótkiej dyskusji po obejrzeniu filmu.
1 października odbyły się warsztaty robienia zdjęć oraz nagrywania filmów animacji poklatkowej. Czterogodzinne spotkanie szybko minęło, pani prowadziła je w sposób bardzo interesujący. Miała wiele zapału i charyzmy. Po tych warsztatach zabraliśmy się do kręcenia naszej animacji poklatkowej.
Przez cały tydzień trwała wytężona praca. Efekty pracy przedstawiamy poniżej.
[youtube id=”F8DL6qdO9Ds”] [youtube id=”notFQRiN4V0″] [youtube id=”ER_xIUBVQ9o”]
Część prac fotograficznych uczestników warsztatów.