Konkurs historyczny
Uczennice Gimnazjum im. Polskich Odkrywców i Podróżników w Sierosławicach: Natalia Mróz, Małgorzata Sobczyk, Karolina Pietras, Paulina Aksamit zostały laureatkami konkursu historycznego „ Gimnazjalistki zajęły zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii prac multimedialnych. Opiekę naukową nad projektem sprawował Robert Gajda.
Konkurs ogłoszony przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie był doskonałą okazją do pokazania losów rodzin ziemiańskich z naszej małej ojczyzny. Gimnazjalistki przygotowały pracę pt „Historia bliska naszym sercom. Dzieje rodzin ziemiańskich Zdanowskich i Osuchowskich oraz historia pałacu w Śmiłowicach.” 19 czerwca podczas gali finałowej, która odbyła się w gościnnym dworze Państwa Agnieszki i Piotra Rozwadowskich w Hucisku koło Wieliczki uczennice odebrały gratulacje i nagrody z rąk Aleksandra Palczewskiego Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Dwory i pałace szlacheckie na przestrzeni wieków były ostoją tradycji, obyczajów, patriotyzmu i kultury narodowej. Szczególną rolę odegrali ziemianie w latach II wojny światowej. Także właściciele Śmiłowic Aniela Zdanowska, Gabriel i Zofia Osuchowscy byli gorliwymi patriotami i społecznikami. Majątek śmiłowicki dawał schronienie w wojennych latach uciekinierom z najdalszych stron Polski także obywatelom pochodzenia żydowskiego. Pomoc otrzymywała także miejscowa ludność cierpiąca prześladowania z rak niemieckiego okupanta. Kres dworom położył dekret PKWN o reformie rolnej z 1944 roku. Majątki upaństwowiono a ich właścicieli usunięto. Nie mogli nawet przebywać w powiecie w którym dawniej znajdował się ich majątek. Właściciele Śmiłowic stracili majątek ziemski, pałac w którym pozostawili pamiątki rodzinne i osobiste. Stracili dosłownie wszystko. Dla nich reforma rolna z 1944 roku była nie tylko niesprawiedliwa ale stała się końcem pewnego świata. Konkurs był także okazją do przybliżenia odbudowy i podniesienia z ruin malowniczego pałacu w Śmiłowicach. Pałac na nowo może szczycić się dzisiaj mianem perły naszego regionu.
Nie jest to jedyny sukces gimnazjalistów z Sierosławic – uczennica klasy III Kamila Kot została finalistką ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy Polaków na Syberii. Niepokonani – o cudzie ocalenia” w kategorii praca plastyczna. Jury doceniło jej pracę pt. „Ikona Syberyjska”.